Şile, yeşili maviyle buluşturan doğası kadar lezzetli yemekleriyle de nam salmış bir bölgedir. Akla ilk gelense Karadeniz’in hırçın sularından çıkan enfes balıklardır. Eğer beyaz etle aranız yoksa bu sefer menülerde karşınıza Karadeniz’in yöresel yemekleri çıkıyor. Tercihiniz hangisinden yana olursa olsun fark etmez. Bu mekânlarda yemeğin en lezzetlileri, tazeleri ve farklıları sizleri bekliyor olacak.

Şile’de ne yenir?” Sorusunun cevabı bu bölgede benzersiz bir maceraya hatta gurme şovuna dönüşüyor. Bu yemeklerin tadına bakarken sizlere eşlik eden doyumsuz manzara ise keyfinizi ikiye katlamaya yardımcı oluyor.

 

Balık Seçenekleri ve Ünlü Karadeniz Mutfağı

Şile’nin en ünlü mekanları sahil şeridinde yer alan balık restoranlarıdır. Menülerde sunulan balık seçenekleri ise hamsiden istavrite, tekirden palamuta, kalkandan çipuraya kadar uzayıp gidiyor. Hal böyle olunca hangisini seçeceğinize karar vermekte zorlaşıyor.

Bizim tavsiyemiz ne yiyeceğinize karar verirken işi ustasına bırakmaktır. Şile’nin ünlü aşçıları sizi yönlendirirken bulunduğunuz mevsimi ve balığın tazeliğini göz önünde bulunduracak, en doğru kararı vermenize yardımcı olacaktır. Tabii balığın yanında yöresel lezzetlerinde tadına bakmak ihmal edilmemelidir.

Yöresel lezzetler;

  • Kaymaklı Dolma
  • Palamut Köftesi
  • Yumurta Dolması
  • Kabaklı Börek
  • Kazayağı Salatası
  • Mındıllı Çorba
  • Sirke Tatlısı
  • Boncuk Helvası

 

Şile Tatlıları

Lezzetli balık ya da et yemeklerinin ardından sunulan yöresel tatlılar, yemek keyfinizi mutlu bir sonla bitirmenize yardımcı olacaktır. Klasik tatlılardan vazgeçmeyenler için seçenek elbette ki çok. Ancak siz farklılık arayabilir ve bakışlarınızı daha önce denemediğiniz bir lezzete doğru yöneltebilirsiniz.

Burada iki isim var ki diğerlerinden bir adım öne çıkıyor. Sirke tatlısı ve boncuk helvası… Hamurun kızartılarak hazırlandığı Sirke Tatlısı, şerbetli lezzetlerden hoşlananlar için ideal olacaktır. Özelliği ise malzemesine 1 kahve fincanı kadar sirke atılmasıdır. Boncuk helva ise daha hafif bir lezzet arayanlar içindir. Bildiğimiz helvaya benzese de belli özelliklerle diğerlerinden ayrılmaktadır.

Balık Spesiyalleri

Karadeniz’in hırçın dalgalarında tutulan lezzetli balıklar, Şile’de birbirinden farklı şekilde pişirilmekte ve misafirlerin beğenisine sunulmaktadır. Örneğin palamut köftesi buranın özel bir spesiyalidir. Kalkan ızgara, lakerda ve ahtapot salata gibi seçeneklerse deniz mahsullerinin en iddialı seçeneklerindendir.

 

Şile’de Çılgın Partiler

Yaz döneminde hareketlenmeye başlayan Şile sokakları, sakin ruhunu bu mevsimde eğlenceli partilere ve coşkulu müzik seslerine bırakıyor. Ünlü disko ve gece kulüpleri ise birbirinden farklı konsept partilere ev sahipliği yapıyor.

Deniz kıyısında müzik dinlemek isteyenler tercihini beach kulüplerden yana kullanırken, doyasıya dans etmek isteyenler soluğu bar ve diskolarda alıyor. Karar vermek zor olsa da her ortamın kendine has bir güzelliği olduğunu unutmamakta fayda var. Bu sebeple hepsini denemeli ve Şile’deki tüm ortamların tadını çıkarmalısınız.

Şile romantik çiftleri de unutmamış elbet… Deniz kıyısında sakin bir gece geçirmek isteyenler çiftler, mum ışığında yemek yiyerek kendilerini hoş melodilerin tınısına bırakıyor.

Momentum By Tutal
Adres: Üsküdar Cad. No: 44 Şile / İstanbul / Türkiye
Telefon: 0 216 711 07 12
Fax:
Web:
E-Mail:
Green Mill House
Adres: Plaj Yolu No: 2 Şile / İstanbul / Türkiye
Telefon: 0 216 710 32 32
Fax:
Web:
E-Mail:
Dubara Pub
Adres: Hacıkasım Mah. Çekekler Mevkii No: 11 Şile / İstanbul / Türkiye
Telefon: 0 216 711 34 53
Fax:
Web: www.dubaracafepub.com
E-Mail:
Fusa Cafe&Bar
Adres: Vali Muhittin Cad. No:45 Şile / İstanbul / Türkiye
Telefon: 0 216 711 42 38
Fax:
Web: www.fusarestaurant.com
E-Mail:
Bibar
Adres: Liman Mevkii No : 1 / İstanbul / Türkiye
Telefon: 0 216 711 01 88
Fax:
Web:
E-Mail:
Q-Zen Pub
Adres: Hacı Kasım Mah. Üsküdar Cad. Şile / İstanbul / Türkiye
Telefon: 0 216 712 03 04
Fax:
Web:
E-Mail:
Bizim Köy Et Mangal
Adres: Ahmetli Köyü Şile Kavşağı Şile / İstanbul / Türkiye
Telefon: 0 216 731 33 80
Fax:
Web:
E-Mail:

Şile hakkında detaylı bilgi için tıklayın »

Sen de Yorum Yaz

Şile'de konaklamış veya konaklama yapmak isteyen tatilciler kendi görüşlerini yazarak Şile'de tatil yapacak misafirlerle deneyimlerini paylaşabilirler. Otellerde konaklamış misafirler yorum ve şikayetlerini yazarak hizmet kalitesinin yükseltilmesine katkı sağlayabilirler.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Otel listesi yükleniyor, Lütfen bekleyiniz..